2016.gada 31.decembrī stājās spēkāEiropas Parlamenta un Padomes 2016.gada 14.decembra direktīva Nr.2016/2284/ES par dažu gaisu piesārņojošo vielu valstu emisiju samazināšanu, kurā tiek noteiktas gaisu piesārņojošo vielu emisiju samazināšanas saistības ES dalībvalstīm attiecībā uz dalībvalstu sēra dioksīda (SO2), slāpekļa oksīdu (NOX), nemetāna gaistošo organisko savienojumu (NMGOS), amonjaka (NH3) un smalko daļiņu (PM2,5) antropogēnajām emisijām gaisā, kas jāpiemēro laika posmā no 2020.gada līdz 2029.gadam un no 2030.gada.

Vienas no šīm vielām – amonjaka emisiju samazināšanas pasākumi vistiešākajā veidā attiecas uz lauksaimniecību, ņemot vērā to, ka lauksaimniecības nozare rada aptuveni 85% no kopējām amonjaka emisijām. Gandrīz pusi no lauksaimniecības nozares radītajām amonjaka emisijām veido lopkopības sektors (kūtsmēslu apsaimniekošana). Saskaņā ar direktīvu Latvijai ir pienākums izstrādāt un īstenot valsts gaisa piesārņojuma ierobežošanas programmu, kurā jāiekļauj arī informācija par politikas risinājumiem un pasākumiem, kas piemērojami lauksaimniecības nozarei, lai izpildītu direktīvā noteiktās amonjaka emisiju samazināšanas saistības.

Pirms izvērtēt, kādus amonjaka emisiju samazinošos pasākumus būtu jāiekļauj iepriekš minētajā programmā, vēlamies Jūs lūgt līdz š.g. 10.maijam aizpildīt un atsūtīt pievienoto anketu uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., sniedzot informāciju par to, vai/kādi amonjaka emisiju samazinošie pasākumi tiek pielietoti cūkkopības uzņēmumos attiecībā uz novietņu sistēmām, šķidro kūtsmēslu krātuvēm un šķidrmēslu izmantošanu.

 

Mēs novērtētu Jūsu atsaucību, ņemot vērā to, ka, iegūstot šos datus, LLU zinātniekiem, kuri ik gadu rēķina kopējās amonjaka emisijas valstī,  būtu iespējams koriģēt šo aprēķinu, tādējādi samazinot jau esošās amonjaka emisijas valstī pirms, iespējams, jaunu amonjaka emisiju samazinošo pasākumu noteikšanas. 

 

  Anketa par amonjaka emisiju samazinošiem pasākumiem